Jesteś tutaj:
  2. Patron

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali"

Jan Paweł II

Wybór patrona, to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły. Szkoła Podstawowa Nr 5 w Chełmży również stanęła przed koniecznością odpowiedzi na pytanie: kto ma być wzorem do naśladowania dla młodzieży? W dziesiątą rocznicę powstania szkoły powstał zamiar, aby patronem szkoły został Ojciec Święty Jan Paweł II.

Zaczęło się od decyzji, że patron szkoły zostanie wybrany w drodze referendum. Początkowo każdy z nauczycieli, uczniów i rodziców mógł zgłaszać swoje propozycje. W  przeprowadzonym referendum wśród społeczności szkolnej zdecydowanie najwięcej głosów zebrał Jan Paweł II. Innymi postaciami, na które można było oddać swój głos byli: ks. Alfons Groszkowski, Janusz Korczak, Wincenty Frelichowski, ks. kard. Wyszyński.

Papież Jan Paweł II jest powszechnie uznawanym, niekwestionowanym autorytetem dla współczesnego młodego pokolenia. Pragniemy więc kształtować młodzież naszej szkoły w oparciu o naukę i wartości wnoszone w  nasze serca przez Ojca Świętego Jana Pawła II. To właśnie Ojciec Święty będzie dla nas duchowym wsparciem, bo  uczył nas, jak być wolnym i jak służyć Bogu i ludziom.

Fundamentem programu wychowawczego naszej szkoły  jest więc  nauka i świadectwo życia, które przekazywał Ojciec Święty Jan Paweł II. Nasza praca wychowawcza ukierunkowana jest  na przybliżenie postaci patrona i jego nauczania.

Dzień nadania imienia szkole / 17 października 2003 r. / obchodzimy jako Święto Szkoły i Patrona. Corocznie nauczyciele i uczniowie zastanawiają się nad przebytą drogą i nad realizacją podjętych zobowiązań. W dniu 16 października 2009 r. szkoła otrzymała sztandar. Pierwszy w historii szkoły poczet sztandarowy tworzyli: chorąży Kamil Rogoziński z klasy VI a, asysta Sandra Olszewska z klasy VI a i Sandra Wiśniewska z klasy VI b.

Należymy do Rodziny Szkół noszących imię Papieża Jana Pawła II