Klasy trzecie w Izbie Muzealnej

Uczniowie klas trzecich w ramach realizacji tematu o naszym regionie, by lepiej poznać historię i tradycję naszego miasta i okolic odwiedzili w ubiegły czwartek Izbę muzealną, która dokumentuje historię i jest  cennym źródłem informacji o Chełmży. Dzieci z ciekawością oglądały zgromadzone zbiory określone tradycją i historią naszego  miasta. Najbardziej ciekawiły je przedmioty używane dawniej w życiu codziennym takiej jak skrzynka do przenoszenia jaj czy młynki do kawy lub pieprzu. Chłopców zainteresowały cenne kroniki, które pochodzą z lat międzywojennych. Znajdują się w nich dedykacje dla chełmżyńskich harcerzy z oryginalnym podpisem gen. Józefa Hallera, wizytującego miasto w 1932 r. Jednakże największą atrakcją okazały się warsztaty językowe przeprowadzone przez historyka Pana Dariusza Mellera, autora licznych publikacji traktujących o historii Chełmży, jej mieszkańcach, kulturze i ciągle żywej w naszym codziennym życiu gwarze chełmińskiej. Nasz gość uświadomił najmłodszym pokoleniom, że używanie wielu języków wzbogaca człowieka, otwiera przed nim nowe światy, a gwara to drugi język, a zarazem i druga, chłopska część narodowej kultury. Nie należy się jej wstydzić, tak jak nie należy wstydzić się miejsca swojego pochodzenia. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w zajęciach, a uśmiech nie znikał ani na chwilę z twarzy zaangażowanych uczniów, gdy wspólnie dokonywaliśmy tłumaczenia zwrotów gwary chełmińskiej. Na zakończenie wykonaliśmy zdjęcia pamiątkowe z Panem Dariuszem Meller oraz Panem Marcinem Seroczyńskim, który był naszym przewodnikiem po Izbie muzealnej. Za pomoc w zorganizowaniu tak ciekawej, żywej lekcji historii obu Panom bardzo dziękujemy.

Uczniowie i wychowawczynie klas 3 Szkoły Podstawowej nr 5 w Chełmży

Magdalena Tomczyk