"LEPIEJE" - KONKURS PROFILAKTYCZNY

UWAGA!

KONKURS Z NAGRODAMI!

Ogłaszam  nasz szkolny konkurs na LEPIEJE PROFILAKTYCZNE, czyli dwuwersowe,  żartobliwe wierszyki propagujące zdrowy styl życia ( bez używek, uzależnienia od smartfona czy komputera ).

Co to takiego?

Lepieje to jedna z wielu ironicznych, lekkich form, którą wprowadziła do literatury Wisława Szymborska. Poetka wprost zarażała poczuciem humoru, potrafiła żartować właściwie ze wszystkiego. Oswajała rzeczywistość, świat, ale też i poezję.

Jak wygląda „lepiej”?

• ma dwa wersy,
  • pierwszy zaczyna się od słowa „Lepiej” lub formy przymiotnikowej tego wyrazu –„lepszy”, „lepsza”, opisujemy w nim czyn, działanie, wydarzenie,
  • drugi wers zaczyna się słowem „niż” lub „niźli”, opisuje coś ,co w porównaniu z pierwszym wersem okazuje się gorsze, straszniejsze,
  • najlepiej, gdy obie linijki lepieja zawierają po 8 sylab,
  • oba wersy się rymują.

Jest to forma prosta i możliwa do stworzenia dla każdego. Potrzebna instrukcja (powyżej), 5 minut i …chęci. Przydatny może okazać się internetowy słownik rymów.

Do konkursu zapraszam wszystkich uczniów. Zachęćcie też Waszych Rodziców do wspólnego tworzenia.

Oto jeden z przykładów lepieja nawiązującego do aktualnej sytuacji:

Lepiej „Pana Tadeusza” czytać,

niż wirusa w piersi schwytać.

Lepieje  (w liczbie nieograniczonej) proszę przesyłać na adres: piphanza@sp5chelmza.szkolnastrona.pl   do 7 grudnia 2020r.

Na autorów najciekawszych wierszyków czekają nagrody! Uśmiech

Anna Piphanz