PROFILAKTYKA NA WESOŁO

We wtorek 31 października uczniowie naszej szkoły spotkali się z aktorami Grupy T z Torunia.

Pierwsze widowisko było skierowane do dzieci z klas I-III i nosiło tytuł:  ,,Włącz emocje", drugie natomiast zatytułowane „Wielka ucieczka” było przeznaczone dla klas IV – VII. Przedstawienia o charakterze kabaretowo – edukacyjnym poruszały tematykę zdrowia emocjonalnego oraz problem uzależnień.

Młodsi widzowie wspólnie z bohaterami, Radością i Smutkiem, udali się do Emocjonalnego Centrum Dowodzenia na poszukiwania Złości. Celem tej wyprawy było uświadomienie dzieciom, że wszystkie emocje są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Przedstawienie dla starszych uczniów uświadomiło im, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po używki i uleganie negatywnym wzorcom i wpływom niewłaściwych osób. Rozum i Serce nastolatka zwanego Giętkim zbuntowały się po tym, jak ich właściciel zażył nieznaną substancję (narkotyk). Aktorzy zaprezentowali także, w jaki sposób odmawiać i wzmacniać w sobie postawę asertywną oraz gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności.

Należy podkreślić również interaktywność obu spektakli. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie chętnie angażowali się w dialog z aktorami, wspólnie wyciągali wnioski płynące z przedstawionych historii i niewątpliwie dobrze się bawili.

Autor: Anna Piphanz pedagog szkolny